A mostani jó időért később keményen megfizethetünk!
A mostani jó időért később keményen megfizethetünk! Elvezzük a jó időt, ez természetes mert ilyenkor már mindenki várja a tavaszt! De a jelenlegi enyhe idő nem jó sem a növényeknek sem a fáknak és az egészségünkre is ártalmas lehet!
Kapcsolódó: Februári előrejelzés >>
Több mint 10 Celsius-fokos hőmérsékleteket mértek az elmúlt napokban Magyarországon, néhol az érték elérte a 18 Celsius-fokot is.
A magyar tél köztudottan hideg és szeles, gyakran havazással tarkított, átlagosan 0-5 Celsius-fok közötti nappali hőmérsékletekkel. Ilyen volt, ám most már legalább egy évtizede nem ezt tapasztaljuk. Az időjárás megkergült, az elmúlt napokban a hőmérők rendkívül enyhe értékeket mutatnak, melyek az átlagosnál több mint 10 fokkal magasabbak. Az ilyen mértékű szélsőséges időjárási jelenségek egyre gyakrabban fordulnak elő, és szoros kapcsolatban állhatnak a globális klímaváltozással.
Időjárás és klímaváltozás
A globális felmelegedés egyre inkább eltolja az évszakok normális ciklusait, gyakoribbá és szélsőségesebbé váló időjárási helyzeteket eredményezve. A Magyarországon most tapasztalt enyhe januári időt az antropogén eredetű széndioxid-kibocsátás és az ezzel járó globális hőmérséklet-emelkedés is felerősítheti. A tudósok szerint a Föld átlaghőmérséklete már most is 1,2-1,3 Celsius-fokkal magasabb, mint az iparosodás előtti időszakban. Ha érdekelnek a friss hírek, kattints ide >>
Mivel a vírusok célja, hogy az emberi testbe jussanak, és ott szaporodjanak, nagyjából hasonló időjárási körülmények között képesek életben maradni, mint az ember. Éppen ezért terjednek jobban zárt, az időjárási tényezőktől független térben, mint a szabad ég alatt, ahol megannyi hatásnak vannak kitéve. Ugyanakkor, ha odakint is a szobahőmérséklethez hasonló értékek jellemzőek, mint ahogy most is, az évszakhoz képest meleg időjárás közepette, az értelemszerűen a vírusok terjedésének is kedvez.